fbpx

היי-טק בעידן הלואו-טק

מפגש עם מפתח של רובוטים בעולם שלפני המצאת החשמל

הרון מאלכסנדריה (c. 10 AD – c. 70 AD) היה ממציא, מהנדס, מתמטיקאי ופיזיקאי שהמציא ובנה קטלוג מוצרים בספר בשם
.The Pneumatics of Hero of Alexandria

שם, הוא יישם ושילב בין תחומי טכנולוגיה שונים לטובת בניית מוצרים כשהסתמך על כוח שבא מקיטור, רוח, מים, מגנטים, חוק כלים שלובים, משקולות ועוד. הרון הרכיב רובוטים מהלכים, פסלים מעופפים, דלתות שנפתחות באופן אוטומטי, מכונות "משקר", שעונים מעוררים, עוגבים שפעלו ללא מגע יד אדם, מערכות אזעקה ועוד.

המקדשים הפגניים באלכסנדריה התפרנסו היטב, עד שהגיע למרחב "אל חדש" – הנצרות וישו, שגנבו מהם לקוחות וגרם למקדשים ולקהילה שהתפרנסה מהם הפסדים כלכליים עצומים. אנו יודעים היטב מהעולם העסקי שהצורך בשימור לקוחות חשוב לא פחות מהחובה למצוא פלחי שוק חדשים למכירת המוצר שלך. תחשבו על המלחמה בין החברות הוט, סלקום ופרטנר…..והמאמצים הכבידים שהם עושים כדי שלא ננטוש אותם!
כהני הדת של המקדשים ידעו שכדי להשיב את הלקוחות "הביתה" ולהפיח חיים ב"תזרים המזומנים" שנדם, יהיה עליהם "לשדרג" את המוצר שלהם – חווית השהייה במקדש. הם הבינו שיהיה עליהם להציע מוצר אחר משיש למתחרים, כיוון שלהם היה ברור שאיש לא ישוב למקדש כדי לחוות רק את נוכחותו ה"סטטית" של האל במקדש. את החוויה הזו כולם, פגנים ונוצרים – הציעו לקהילה. פרנסי הקהילה הפגנית היו חייבים לחשוב אחרת.
במושגים של המשק כיום מדובר ב"שידרוג" מותג באופן שמוגדר היום כ "חשיבה מחוץ לקופסאה" והוספת תוכן שאין למתחרים! המחשבה הובילה אותם לחפש תוכן חדש, אחר, חוויתי, שונה, מרגש ומפתיע. כאן משתלבת דרכו של הרון, שישב ב"עמק הסיליקון"/מרחב הפיתוח בקמפוס הספרייה ופרנסי המקדשים הפגניים בעיר. הם פנו להרון בבקשה שישדרג להם את מתחם התפילה ויוסיף במקום "חווית מבקר" שבשפה של היום אנו מכנים …"חווית משתמש"! הרון שילב "דלת אוטומטית" במתחם של המקדש שפעלה ללא מגע יד אדם ע"י שרשרת אירועים שמקורה במזבח. ראשית, המתפלל לאל המקומי רכש בכסף עולה להקרבה על המזבח. זו הייתה ההכנסה הראשונה של המקדש: מכירת העולה ללקוח.
המבחר שעמד בפני המתפלל וההשקעה הכספית היו מדורגים, בהתאמה לצורך של המתפלל: החל מפר (מסלול פרימיום מבחינת עלות ותוצאה – כנראה) ועד לתרנגולת (מסלול מוזל – וכנראה שהמענה היה בהתאם)… את החיה הקריב הכהן הפגני על מזבח בחזית המתחם, כמנחה לאל – וכאן נכנסת לתמונה הפירוטכניקה המסוות של הרון. הקסם התרחש תחת הריצפה: האש על המזבח חיממה את המים תחת המזבח שהפכו לקיטור. לאחר כמה שעות נבנה לחץ בכלי פליז שגרם לו לשאוב מים לתוך מיכלים סמוכים. מיכלים אלה פעלו כמשקולות אשר, באמצעות סדרה של חבלים וגלגלות, היו פותחים את דלתות המקדש בערך בזמן שאנשים היו מגיעים לתפילה. התוצאה של התהליך הייתה ששתי דלתות כבדות ומעוטרות נפתחו ונגלה לזמן קצר הצצה לתוך קודש הקודשים בו ישב פסלו של האל.
https://www.wikiwand.com/he/%D7%93%D7%9C%D7%AA_%D7%90%D7%95%D7%98%D7%95%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%AA
התמורה ללקוח על ההשקעה שלו היתה מושלמת. הקורבן ניתן, הדלת נפתחה והאל התגלה לעיני המאמין. הפלא הזה לא קרה בכנסייה. שם לא הועלה מופע אור קולי שכזה! אני מאמינה שההרצאה תמצא חן בעיני א.נשים שאוהבים לשמוע על טכנולוגיה!

ההרצאות הקרובות - היי-טק בעידן הלואו-טק​​​:

(אין הרצאות מתוכננות כרגע)

דירוג ותגובות:

[wp-review]

כתיבת תגובה

שתפו בפייסבוק
שתפו בוואטסאפ
שתפו בטוויטר
שתפו במייל

פעם ראשונה כאן? :-)

עיקבו אחרינו ברשתות החברתיות ותגלו עוד המון הרצאות משנות חיים!

התחל שיחה
צריכים עזרה?
ברוכים הבאים לוילוויז! איך אפשר לעזור?